10 речей, які має знати фотомодель про свої права
1. Найголовніше – закон розрізняє згоду особи на зйомку (ст. 307 Цивільного кодексу України) і згоду особи на використання її зображення в художньому творі (ст. 308 ЦКУ).
2. Однак існує ще ч. 1 ст. 8 Закону України «Про рекламу», яка вимагає отримання письмової згоди особи, зображення та/або ім’я якої використовується в рекламі – і отримання цієї згоди не співпадає з двома попередніми.
3. Згода на зйомку – це дозвіл фотографу створити власне фотографію, тобто згода моделі позувати для фотографування. Згода ж на використання фотографії може бути (за певних умов) реалізацією двох різних цивільних прав моделі: 1) особистого права на охорону інтересів особи, яка зображена на фотографії і 2) майнового права на використання об’єкта авторського права – фотографії.
4. Згода на використання зображення/імені моделі в рекламі повинна бути прямо виражена в письмовому документі, що підписаний моделлю і адресований майбутньому замовнику розміщення реклами (принаймні це випливає із судової практики).
5. Згода на використання не є безвідзивною. Відмова від права на відзив також є недійсною. Модель завжди може вимагати не публікувати фото, але за умови відшкодування збитків, спричинених такою відмовою.
6. Закон передбачив єдиний випадок, коли згода моделі на використання фотографії презюмується і не треба підписувати окремий документ – коли модель позувала за плату.
7. У всіх інших випадках, якщо особа не підписала письмовий документ, в якому недвозначно виразила згоду на використання в тій чи іншій формі і способом її зображення, з т.з. закону згоди немає, а значить використання зображення є незаконним.
8. Результат фотосесії може бути об’єктом, авторські права на який належать не винятково фотографу, але і іншим особам, які брали творчу участь в створенні фотографій. Костюмер вигадав оригінальний одяг для моделі, візажист наніс оригінальній макіяж, модель брала участь у вигадуванні оригінальної композиції фотографії.
9. Якщо модель стала співавтором фотографії, то вона має право розпоряджатись майновими авторськими правами на фото нарівні з фотографом та іншими співавторами (якщо такі будуть). В такому випадку без дозволу моделі фотограф не може відчужувати права на фото і надавати дозвіл на їх використання третім особам.
10. Всі вищеперераховані правила розповсюджуються не лише на зображення осіб на фотографіях, але також і на зображення осіб у будь-яких художніх творах: картинах, фільмах (як документальних так і художніх), банерах, комп’ютерних іграх.
Навігація
Попередня публікація:
Наступна публікація: Визнання і виконання рішення суду Великобританії в Україні →